Najważniejsze atrakcje w Zakopanem

Zakopane to doskonałe miejsce na wyjazd zimowy, ferie, wakacje czy krótki City Break. Tu można podziwiać piękne krajobrazy, spacerować po górach, spędzać czas na sportowo lub kulturalnie. Jakie są główne atrakcje Zakopanego? Czy Krupówki i Morskie Oko to jedyne ciekawe miejsca do odwiedzenia?

4203122642_ff1d1599b5_o

Zakopane – co warto zobaczyć?

W Zakopanem można spędzić wiele tygodni, codzienne poznając nowe, wyjątkowe miejsca. W tym artykule znajdziecie pomysły na cały tydzień, czyli 6 podstawowych miejsc i atrakcji, które musicie odwiedzić, by móc powiedzieć, że poznaliście zimową stolicę Polski.

6 atrakcji Zakopanego i okolic

  • Skocznia w Zakopanem

Główną skocznią w zimowej stolicy Polski jest Wielka Korzkiew. Uznawana za jedną z najpiękniejszych skoczni – otoczona lasami. Posiada punkt konstrukcyjny na 120 metrze, sztuczne oświetlenie oraz tor lodowy, dzięki czemu skoczkowie mogą trenować na niej nawet w lecie. Została rozsławiona przez naszego rodaka, Adama Małysza, który w 2002 roku skoczył na niej na odległość 136,5 metra. Jak pokazała historia, to był dopiero początek zwycięstw Polaków. W 2015 roku Kamil Stoch osiągnął wynik aż 141,5 metra, tym samym przeskakując punkt konstrukcyjny skoczni o ponad 21 metrów. Jednak Międzynarodowa Federacja Narciarska nie uznała go za oficjalny rekord skoczni. Dlaczego? To obszerny temat na oddzielny artykuł.

8393866340_f56d6cf8d1_z

  • Morskie Oko

Możecie zastanawiać się, co to jest Morskie Oko? Nazwa wyjątkowo tajemnicza. Chodzi o największe jezioro w Tatrach, które położone jest na wysokości 1395 m n.p.m.

Jak dojść na Morskie Oko?

Najpierw trzeba dojechać do Palenicy Białczańskiej. Z centrum Zakopanego można złapać wiele bezpośrednich połączeń, głównie od prywatnych przewoźników. Rozkłady jazdy busów są łatwo dostępne, chociażby w Internecie. Można też zapytać przypadkowego górala, o których nie trudno w mieście. Z Palenicy Białczańskiej jest jeszcze kawałek do Morskiego Oka. Dokładnie 8 kilometrów. Można pokonać je na pieszo, ponieważ prowadząca nad jezioro droga jest w takim stanie, że często nawet rodziny z małymi dziećmi bez problemów pokonują tę odległość. Wygodniejsi turyści mogą dojechać tam saniami w zimie lub dorożką. Osoby niepełnosprawne, które chciałyby wybrać taką formę transportu właśnie ze względu na swoje możliwości fizyczne, powinny pamiętać, że dorożka nie podwiezie ich pod samo Morskie Oko, a zatrzyma się mniej więcej 1,7 km wcześniej. Tę odległość trzeba pokonać pieszo.

Nad Morskim Okiem działa restauracja w schronisku. Jedyna, więc bardzo oblegana. Rodziny z małymi dziećmi powinny wyposażyć się w suchy prowiant, by oczekiwanie na posiłek nie było stresujące dla wszystkich jej członków.

  • Kasprowy Wierch

Co to jest Kasprowy Wierch? To malownicza góra, na którą można dojechać kolejką linową lub dotrzeć pieszo. Jak dojść na Kasprowy Wierch? Szlakami turystycznymi, np. zielonym, niebieskim lub żółtym. Osoba dorosła powinna pokonać tę odległość najprostszą drogą w około 3 godziny. Natomiast podróż kolejką na górę trwa około 20 minut i jest niepowtarzalnym przeżyciem. Możemy podziwiać piękno naturalnych gór, szczyty oraz zobaczyć na własne oczy charakterystyczny Giewont. Choć początek podróży kolejką przebiega spokojnie, to jej ostatni odcinek daje wiele wrażeń. Szczególnie dzieci są podekscytowane widokiem piętrzących się skał i ostrą jazdą do góry. Osoby niezdecydowane, którą opcję wybrać, pieszą czy jazdę kolejką, nie muszą z niczego zrezygnować. Mogą na górę wejść pieszo, a tylko zjechać z niej kolejką.

  • Gubałówka – kolej linowa

Kolejną atrakcją Zakopanego jest Gubałówka. Jak dojechać? W tym przypadku koleją linowo-terenową. Gubałówka mieści się na wysokości 1 126 m n.p.m. Jest wyjątkowym miejscem, z którego widać piękną panoramę Tatr.

Gubałówka – jak dojść?

Na Gubałówkę wcale nie trzeba dojeżdżać koleją. Można na nią dojść o własnych siłach – prosto z Krupówek. Trasa powinna nam zająć mniej więcej godzinę. Jest dobrze oznakowana, więc z dotarciem na miejsce nie powinniśmy mieć żadnych problemów.

5464836968_4c162bb8c4_z

  • Krupówki w Zakopanem

Krupówki to ulica o długości około 1100 metrów, która w obecnych czasach pełni funkcję trasy spacerowej, centrum gastronomicznego i handlowego. Jest obowiązkowym punktem do zaliczenia podczas każdej wizyty w Zakopanem. Stanowi centrum turystycznego życia miasta.

Krupówki – atrakcje dla dzieci

W tym miejscu nie trudno o atrakcje dla dzieci. Animatorzy przebrani za najpopularniejszych bohaterów bajek, sklepy z zabawkami, kawiarnie i lodziarnie, cukiernie, w których na oczach dzieci przygotowuje się na przykład pączki, punkty z pamiątkami, możliwość przejechania się dorożką i obcowania góralską kulturą i folklorem, to tylko kilka propozycji. Krupówki są na pewno jedną z tych atrakcji, którą maluchy zapamiętaj najbardziej.

  • Muzeum tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum tatrzańskie to miejsce, które posiada duszę. Jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Znajdziemy tam stałe wystawy etnograficzne, przyrodnicze i historyczne oraz wystawy czasowe. W muzeum organizuje się również ciekawe atrakcje dla dzieci.

Większość wystaw w muzeum można oglądać od środy do soboty w godzinach od 9:00 do 17:00.

Jakie są jeszcze inne atrakcje Zakopanego? Oj, można wymieniać wiele. Zakopane to doskonałe miejsce nawet na 2-3 tygodniowy urlop. Warto odwiedzić jeszcze Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Dom Do Góry Nogami, Cmentarz Zasłużonych, Kościół Matki Bożej Częstochowskiej czy Galerię Władysława Hasiora.