Budapeszt – atrakcje, noclegi i ceny

Od kilku lat stolica Węgier jest dla nas coraz popularniejszym miejscem na wakacje, weekend lub kilkudniowy wypoczynek. Jest to związane przede wszystkim ze stosunkowo niewielką odległością od Polski, doskonałym jedzeniem i dość atrakcyjnymi cenami.

Budapeszt to przede wszystkim miejsce, w którym można poobcować z kulturą, podziwiając wyjątkowe zabytki i urzekającą architekturę miasta. Nie brakuje też atrakcji idealnych zarówno dla par, jak i rodzin z dziećmi. Doskonałym tego przykładem jest rejs po Dunaju, który nie jest drogą przyjemnością, ponieważ kosztuje zaledwie 40 złotych.

Budapeszt  – atrakcje

Większość osób szukających miejsca na wakacyjny wypoczynek, w którym nie brakuje różnorodnych atrakcji, wybiera właśnie Budapeszt. Co warto zobaczyć w tym pięknym i popularnym wśród Polaków mieście? Możliwości jest zaskakująco dużo. Jednak na początku warto dodać, że większość z nich jest całkowicie bezpłatna. W Budapeszcie tylko w niewielu miejscach płaci się za bilety wstępu.

Do najciekawszych atrakcji zaliczamy przede wszystkim Parlament, który można podziwiać z zewnątrz, wejście na Wzgórze Zamkowe, czyli najstarszą część miasta, sam Zamek włącznie ze wszystkimi jego wewnętrznymi salami, a szczególnie Salę Balową z piękny gotyckim ołtarzem. Niezapomniane wrażenia daje też spacer aleją Andrássy czy promenadą Dunaju. Punktem obowiązkowym jest również Plac Bohaterów.

img_5968

Na Węgrzech nie brakuje też innego rodzaju atrakcji – bardziej rozrywkowych. Co chwilę odbywają się tam różne festiwale i festyny. Życie nocne też jest bardzo zróżnicowane – pełno tu dobrych klubów z muzyką, dyskotek i pubów. W wakacje największą popularnością cieszy się Festiwal Teatrów Ulicznych oraz różne imprezy muzyczne.

Budapeszt – noclegi

Oferta noclegowa jest w Budapeszcie bardzo zróżnicowana. Nie brakuje dobrych hoteli, przytulnych pensjonatów i ekonomicznych hosteli. Można śmiało powiedzieć, że pod tym względem miasto jest dostępne dla każdego – bez względu na zasobność portfela.

Budapeszt – co warto zjeść?

Kuchnia węgierska jest dość charakterystyczna, ale uwielbiana przez kubki smakowe Polaków. Szczególnie mężczyzn, którzy lubią zjeść dużą porcję mięsa. Podstawowym daniem jest oczywiście gulasz, który w tradycyjnej węgierskiej restauracji smakuje wręcz nieziemsko. Spacerując po mieście, na każdym kroku możemy znaleźć knajpkę, w której podają leczo, kiełbasy, kaszanki czy dania z salami. Jest ciężko, syto, ale przede wszystkim bardzo smacznie. Taka kuchnia to oczywiście najlepsza podkładka pod jakieś trunki. Węgrzy doskonale to rozumieją. I cały czas pamiętają treść przysłowia:

„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli i do szklanki”,

proponując polskim turystom ich rodzime alkohole, a przede wszystkim wina i likiery.

Citadella-46249

Budapeszt – ceny

Ile kosztuje weekend w Budapeszcie? Odpowiedź brzmi: niewiele. Ceny są bardzo podobne do tych, które obowiązują w Polsce, choć trochę wyższe. Na przykład hot doga w centrum zjemy już za około 6 – 8 złotych. Natomiast ceny w restauracjach są dość zróżnicowane, ponieważ zależą przede wszystkim od klasy danego miejsca i serwowanej kuchni. Najdrożej jest w restauracjach serwujących dania kuchni fusion. Choć trzeba przyznać, że są one warte swojej ceny.

Zazwyczaj najbardziej istotnym wydatkiem podczas wyjazdu na weekend do Budapesztu staje się koszt dojazdu. Szczególnie jeśli planujemy jechać własnym samochodem. Na szczęście można też skorzystać z zupełnie innych rozwiązań.

Czym do Budapesztu?

Poza wspomnianym wyżej własnym środkiem transportu, można dotrzeć też samolotem, autobusem, wynajętym busem lub pociągiem. Są też tacy, którzy dojeżdżają do Budapesztu własnymi siłami, czyli na rowerze.